İhsan KETİN

« Geri

İhsan KETİN

İhsan KETİN ( 1914 - 16 Aralık 1995)

Türk jeolog. Türkiye'de "Jeoloji'nin babası" diye anılan Jeoloji profesörü İhsan Ketin yurtdışında da 1948 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattının gerçek yapısını ortaya koymasıyla tanınmaktadır.

1914'te Kayseri'de doğan İhsan Ketin, ortaokulu ve liseyi Kayseri'de yatılı-burslu olarak okudu. Sonrasında Atatürk'ün gelişim için başlattığı yurtdışı bursu için başvuruda bulunan Ketin, bursu kazanıp 1932 yılında Almanya'ya gitti.

İki yıllık dil eğitiminden sonra 1934'te Berlin Üniversitesi'nde jeoloji eğitimi almaya başlayan Ketin, Berlin'deki siyasal karmaşa ve hocalarının arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden Bonn Üniversitesi'ne geçti.

Ünlü jeolog Hans Cloos'un yanında çalışmalarına devam eden Ketin, 1938 yılında doktora tezini tamamladı ve Türkiye'ye döndü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Enstitüsü'nde yardımcı doçent doktor olarak göreve başlayan Ketin, o sırada 24 yaşındaydı ve ülkenin doktora yapmış ilk jeoloğuydu.

1950-51 yılları arasında ABD'ye giden Ketin, dönüşünden kısa bir süre sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nnde öğretim üyesi olarak göreve başladı.

Ülkeye dönüşünün ertesi senesi yaşanan Erzincan deprem felaketi ve 33.000 kişinin ölümü sonucu depremlerle ilgili çalışmalara başlayan Ketin, yurdun çeşitli bölgelerinde irili ufaklı sayısız depremi araştırdı. 1939'da başladığı çalışmalarını 1948 yılında "Anadolu Bloku" adıyla yayınladı ve dünya çapında ses getirmeyi başardı. "Kuzey Anadolu Fay Hattı"'nın varlığını kanıtladığı bu makale, özellikle eğitim gördüğü Almanya'da çok büyük ilgi gördü ve bu sayede Ketin'e, jeoloji konusunda üst düzey bir ödül sayılan ‘‘Gustav Steinmann Madalyası’’ verildi.

ESERLERİ

Genel Jeoloji - Yerbilimlerine Giriş

ÖDÜLLERİ

 • Onur Üyeliği 1993 Türkiye Bilimler Akademisi
 • Hamit Nafiz Pamir Hizmet Ödülü 1981 Türkiye Jeoloji Kurumu
 • Bilim Ödülü 1981 TÜBİTAK
 • Onur Üyeliği 1984 Londra Jeoloji Topluluğu, İngiltere
 • Gustav-Steinmann Madalyası 1988 Almanya
 • Fahri Doktora 1988 Bonn Üniversitesi, Almanya
 • Onur Üyeliği 1988 Amerikan Jeoloji Topluluğu, ABD
 • Onur Üyeliği 1990 Bulgaristan

 • ***Vikipedi

  ***https://mines.itu.edu.tr/

  Akşemsettin Kimdir?

  Timur Kimdir?

  Cahit Arf Kimdir?


  CANLIDERSHANE.NET

  Başarıya ulaşmanın en kısa yolu! Bizimle eğitim hep yanıbaşınızda!

  Yukarı Çık